Strava kojící matky

07.12.2019

Kojící maminky mohou jíst všechno bez omezení, nemusí se vyhýbat kořeněným potravinám, česneku, ovoci, zelenině, čerstvému pečivu, zelí, kávě nebo alkoholu v rozumné míře ( 1-2 sklenky denně). Když se maminka cítí po jídle sama dobře, je to dobré znamení. Pro vyloučení jakékoliv potraviny je potřebný konkrétní důvod. Může se stát, že některé maminky skutečně objeví potravinu, která miminku způsobuje problém např.: kravské mléko. Je rozumné na několik dní vynechat ze stravy problematickou potravinu, aby jste vyzkoušela zda miminko bude plakat méně. Podle zkušeností se ale uklidní jen málo dětí.

Důvodem bolesti bříška je tzv.: tříměsíční kolika v prvních měsících života miminka. Je to přirozený proces zrání střevní sliznice, které nejvíce podpoříte kojením. U většiny dětí kolikovité bolesti bříška skutečně jako mávnutím kouzelného proutku zmizí dovršením třetího měsíce života. Chlapci mají sice zvýšený práh bolesti, ale bolest hůře snášejí než dívky a reagují na bolest zvýšeným pláčem. Ale každé miminko se bude projevovat jinak, jako osobitá bytost s ojedinělou výbavou svého fyzického a psychického těla, kterou si přineslo na svět. Pomoci při bolesti bříška a snadnějšímu odchodu větříků a stolice můžeme dopomoci teplým polštářkem, kruhovými masážemi bříška po směru hodinových ručiček a cviky s nožičkami. Důležité je tišit pláč miminka přiložením k prsu a dopřát mu častý kontakt a chovat ho.

Strava by měla být zdravá a pestrá. Při kojení můžete sportovat a léčit se např.: antibiotiky...Strava maminky mění chuť mateřského mléka. Což je pro miminko obohacující. Kojení je normální stav ženy a mělo by být dlouhodobé 2-3 roky. Pitný režim by měl být dostatečný a jednoduchá pomůcka je vypít ke každému kojení cca 200-500 ml ( denně 3-4l) tekutiny ideálně čisté vody, ochucené ovocným či zeleninovým freshem, minerální nesycenou vodou, čaje, meltu a polévku ideálně zeleninovo-masové vývary.

Příčina pláče miminka je většinou jinde než v bolesti bříška např.: nedostatečný příjem mléka, nedostatečný tok mléka, přílišná únava - podrážděnost miminka a potřeba pomoci miminku usnout, potřeba čůrat a kakat, potřeba chovat se a být v kontaktu s maminkou a zřídka nesnášenlivost cizorodé bílkoviny např.: kravského mléka, medicínské příčiny...

Bc. Iveta Hladíková, +420 737 054 363, iv.hladikova@seznam.cz
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!